- въдъхновениѥ
- ВЪДЪХНОВЕНИ|Ѥ (10), -˫А с. Дыхание, дуновение:
˫ако •з҃•е обраще(н)ѥ иль˫а пр҃рка. сараѳфинынѩ с҃на оживити водъхну. то же и истори˫а гл҃ть. ˫ако •г҃•жда водхну иль˫а и тако встави. къ тремъ же водхновенье(м). равно число разумѣти. ГБ XIV, 85в;
||=перен. Вдохновение; внушение:вѣроую въ единого б҃а. ѥже тии въдъхновѣниемь ст҃го д҃ха прогласиша. КР 1284, 1в; и боудоуща˫а провѣдѣти бж(с)твьнымь въдъхновениѥмь и блг(д)тию и беспрестаньнымь пооучениѥмь пррч(с)кыхъ и прочи(х) ст҃хъ словесъ (ἐκ ϑείας ἐπιπνοίας) ГА XIII—XIV, 146г; тѣ(м) и •д҃•е приложити роже(н)ѥ мнѣхо(м) еже ѡ(т) теле(с) едино суще. раздѣлѩемо по разуму. в водх҃новенье и в созда(н)е. ГБ XIV, 25а; •г҃•ее же свершенѣе ѥгда х(с)ъ на нб҃са взиде. въ б҃олѣпную славу оустроисѩ. не по сущьству же ˫ако въ с҃ну жилище. въ ап(с)лѣхъ д҃хъ сътварѩше. но ѡ(т) бж(с)твнаго водхновенье(м). Там же, 89в.
Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.) / АН СССР. Институт русского языка. — М.: Русский язык. Главный редактор Р. И. Аванесов. 1988.